نيروگاه حرارتي شازند

 

نیروگاه حرارتي شازند یکی از پروژه های عظیم ملی است که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به بهره برداری رسیده است.

این نیروگاه درزمینی به مساحت 240 (دویست و چهل) هکتار در كيلومتر 15جاده اراك – بروجرد، محور فرعي ازنا و در شرق پالایشگاه شازند در مجاورت راه آهن سراسری تهران - جنوب واقع گردیده است.

قرارداداحداث نیروگاه در تاریخ 1373/09/06 بین سازمان توسعه برق ایران و شرکت مدیریت پروژهای نیروگاهی ایران (مپنا) منعقد گردید.


​​

 

 

بهره برداری از نیروگاه حرارتی شازند توسط مدیریت تولید برق شازند که درسال 1378 به ثبت رسیده انجام می گردد.
برق تولیدی از طریق پست230 کیلو ولت نیروگاه که توسط شرکت سهامی برق منطقه ای باختر احداث گردیده به شبکه سراسری انتقال داده میشود.

فضای سبز نیروگاه

با توجه به آلایندگی صنایع موجود در منطقه و سهمیه موظفی تولید فضای سبز در هر صنعت بر مبنای زیر بنای آن، نیروگاه حرارتی شازند موظف به ایجاد و نگهداری 25 هکتار فضای سبز در داخل و پیرامون خود بوده است. با توجه به اهتمام مدیران شرکت به امر کاهش آلودگی و افزایش حجم فضای سبز از زمان راه اندازی نیروگاه تا کنون موفق به احداث و نگهداری 85 هکتار فضای سبز گردیده است.
در این راستا اداره خدمات شرکت با پشتوانه مدیران ارشد شرکت توانسته است فضای سبز متنوع و زیبایی را احداث و نگهداری نموده و عمده هزینه های تامین گیاهان را به صورت خود کفایی تامین نماید.

به اختصار اطلاعات اولیه فضای سبز به شرح ذیل اعلام میگردد:

مساحت فضای سبز: 85 هکتار
نوع آبیاری: قطره ای
تعداد گونه های جنگلی: 35 نوع
مساحت فضای سبز زینتی: 8 هکتار
تعداد گلخانه ها: 5 واحد به متراژ کل 1600 متر مربع
تعداد گونه های گیاهان زینتی: 147 نوع
فعالیت های جانبی: باغ گیاهان دارویی، باغ میوه، تولید کود ورمی کمپوست
چمن کاری حدود :28000 متر مربع
باغ میوه حدود : 4 هکتار
پارک و آلاچیق و آبنما: 500 متر مربع​​


 
​​